У Београду је данас обележен Дан државних службеника, а министарка државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић навела је да ће држава наставити да улаже у знање, професионални развој и напредовање државних службеника кроз даље унапређење државно-службеничког система.
Дан службеника први пут се обележава у Србији, а тим поводом додељене су повеље заслужним органима државне управе и локалне самоуправе. Свечаности су присуствовали бројни градоначелници и председници општина, међу њима и Милан Глушац, председник општине Врбас.
Министарка Пауновић је на свечаности у Палати Србија истакла да је циљ да се додатно оснажи статус и положај државних службеника јер, како је указала, професионална и мотивисана јавна управа није трошак, већ инвестиција у снагу државе и у поверење грађана. Изразила је уверење да ће обележавање Дана државних службеника од данас постати део и наше традиције и признање за све који су свој професионални живот посветили јавном интересу, али и прилика да као друштво на тренутак застанемо и скренемо пажњу на људе без којих ниједна институција не би могла да оствари своју мисију, а који својим знањем, стручношћу, интегритетом и преданим радом обезбеђују да држава свакога дана буде у служби својих грађана.
Према њеним речима, од обнове модерне српске државе у 19. веку, преко Сретенског устава, изградње институција и развоја јавне управе, до данашњег тренутка, на путу европских интеграција, генерације државних службеника биле су тихи, али незаменљиви градитељи државе. "Њихова имена често нису остала забележена у уџбеницима историје, али су њихов рад и посвећеност остали уграђени у институције које и данас служе свим грађанима Србије", казала је министарка. Додала је да се данас не одаје признање само садашњој генерацији државних службеника, већ и свим генерацијама које су градиле темеље државе, верујући да су снажне институције највећа заштита јавног интереса и најсигурнији ослонац националног напретка. "На нама је да ту традицију чувамо, али и да је унапређујемо, да институције које смо наследили или изградили предамо неким будућим генерацијама снажније, модерније и достојне поверења грађана, јер оне јесу наша одговорност, али и наше огледало у очима свих људи", рекла је Пауновић.
"Да бисмо у сваком тренутку могли да одговоримо на све изазове са којима се сусрећемо, морамо наставити да модернизујемо пре свега јавну управу, морамо наставити успешну дигиталну трансформацију и иновације зацртати као циљ коме безрезервно, апсолутно сви тежимо. Али, несумњиво, морамо да улажемо и у наше државне службенике", поручила је Пауновић.


